Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane SEBRUK

Lublin

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Układanie kostki brukowej – na co warto zwrócić uwagę?

Autor: Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane SEBRUK, publikacja: 2020-09-08

Roboty wykończeniowe wokół budynku wykonywane są przeważnie na samym końcu inwestycji. Nasz budżet, zazwyczaj mocno nadwyrężony, nakazuje naszemu rozsądkowi i portfelowi, by zaciskać pasa. Ale czy na pewno warto?

Układanie kostki brukowej

Podbudowa pod kostkę brukową

Podbudowa – fundament trwałej konstrukcji

Samochód, którym będziemy dowozili zakupy, dojeżdżali codziennie do pracy lub domu, pokonuje zbliżonym śladem tę samą drogę (od bramy do miejsca parkowania) nawet kilka razy dziennie.

W tym miejscu nawierzchnia jest szczególnie narażona na odkształcenia wynikające ze stale powtarzanego ruchu pojazdu. Stąd często bierze się pierwszy błąd, który popełniają inwestorzy, myśląc, że gdy zakupią grubszą kostkę, to mogą zaoszczędzić na warstwie nośnej, czyli podbudowie (to taki fundament, tylko że pod podjazd i chodnik).

Czy warto oszczędzać na betonie?

Budowa nawierzchni z kostki to poważna decyzja i zarazem wieloletnia inwestycja (powiem więcej: wielopokoleniowa). Dlatego nie warto za wszelką cenę oszczędzać na tym etapie.

Wystarczy spojrzeć na projekty profesjonalnych nawierzchni przy budynkach użyteczności publicznej. Tam warstwy pod kostką brukową są kilkukrotnie grubsze od samej nawierzchni wykańczającej, czyli kostki.

Jak dobrać grubość kostki brukowej?

Na podjazdy dla samochodów ciężarowych proponowana jest zazwyczaj kostka o grubości co najmniej 8 cm, przy posesjach prywatnych (np. domki jednorodzinne) jest to 6 cm.

Kostkę o grubości 4 cm proponuję stosować tylko tam, gdzie mamy na przykład starą podbudowę w postaci wylewki betonowej i brak miejsca na podniesienie nawierzchni o te kilka centymetrów.

Czytaj też: Kostka brukowa – rodzaje, wymiary, aranżacje

Podbudowa z betonu cementowego – postaw na jakość

Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym podbudowy betonowej jest jej jakość.

Nie ufaj wykonawcy, który całość stabilizacji piaskowo-cementowej miesza na miejscu grabiami lub glebogryzarką. Nie jest to metoda ani dokładna, ani efektywna. Tylko wyspecjalizowany zakład produkcyjny zapewni nam materiał o odpowiedniej jakości, parametrach i końcowej nośności.

Wybór materiałów brukarskich

Wybierając materiał na wykończenie nawierzchni, nie warto kierować się tylko ceną.

Inwestycja, która powinna służyć nam kilkadziesiąt lat, powinna być zrealizowana przy użyciu produktów renomowanych producentów krajowych. Gwarantuje to powtarzalną jakość produktu, obsługę pogwarancyjną oraz wieloletnią dostępność danego wzoru i koloru kostki.

Czytaj więcej: Producent kostki brukowej i granitowej – lista firm

Firmy brukarskie – jak wybrać najlepszą?

Najważniejszym aspektem prac drogowych jest wybór właściwego wykonawcy.

Doświadczona ekipa jest w stanie zorganizować prace kompleksowo – od doradztwa przy projektowaniu nawierzchni, poprzez pomoc w zakupie materiałów, a skończywszy na samym wykonawstwie i obsłudze gwarancyjnej.

Czytaj też: Układanie kostki brukowej – cena kompleksowej usługi brukarskiej

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 723 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej